Програму Дому Франка відзначено на міському конкурсі

З нагоди Міжнародного дня музеїв 18 травня 2020 року Львівська міська рада відзначила найкращих працівників музейних закладів Львова. Серед відзначених у різних номінаціях – двоє працівників Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Данило Ільницький та Віктор Мартинюк. Обоє колег перемогли у номінації "Освітня діяльність" за реалізацію освітнього циклу "Інтелектуальна біографія".

Проект "Інтелектуальна біографія" має понад десятирічну історію, упродовж якої змінювалися його куратори, інституційна належність та локації, увиразнювалася його концепція.

"Інтелектуальну біографію" було започатковано 2010 року в Центрі гуманітарних досліджень ЛНУ ім. І. Франка, відтак платформою для організації публічних зустрічей-семінарів став Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. 

Дім Франка – постійна інституційна база проекту від 2017 року. 

Незмінні куратори циклу від 2014 року. — Данило Ільницький та Віктор Мартинюк.

Кожна розмова у серії «Інтелектуальна біографія» – це невимушена мандрівка мапою культурних просторів, людей та ідей, важливих для особистої інтелектуальної історії героя чи героїні. А серед героїв опиняються філологи, культурологи, історики, вони ж дослідники, письменники чи митці, – учні, що, долаючи свій шлях, стали вчителями. Це особистості, чиє інтелектуальне становлення, запліччя та репрезентативні форми праці цікаві з точки зору проглядання ширших контекстів, овидів, змістів. Такий спосіб розповіді в діалозі не раз робить минуле промовистішим, надає йому живого суб’єктивного виміру і відкриває ширші проблеми гуманістики в перспективі особистої історії інтелектуала. 

Поряд із бесідою важливим елементом «Інтелектуальної біографії» є графічна мапа місць, ідей та людей, що позначені на ній різними кольорами та сполучені між собою лініями зв’язків. Іншим важливим елементом проекту є публікація відеозаписів кожної із розмов-зустрічей, що не лише помножує їхню ауру, але й глобалізує проговорювані теми й проблеми.

 

Кожна розмова у цій серії – інтелектуальний перформенс, очікуваний і непередбачуваний водночас. І якщо подію створює інформаційний супровід – то цьому проектові пощастило двічі, бо саме у Домі Франка він набув віртуального виміру. Докладні інформаційні матеріали, промоція у соціальних мережах, і головне – доступні відеозаписи розмов значно розширюють авдиторію і популяризують саму ідею науки й культури не як окремих “сфер” діяльності, а як частини осмисленого життя особи і спільноти.

Олена Галета

 

Це навіть не проєкт, а радше спосіб життя його творців і натхненників, засновників і спадкоємців, шанувальників і фанатів. Тут завжди супроводить відчуття непідробного свята людського спілкування, причащання до джерела “таємних знань”.

Ростислав Чопик

 

...Завдяки організації цих розмов... створюється, а подекуди старанно реставрується український ландшафт інтелектуального простору у всій його різноманітності та складності. Цей проект, по суті, докладається до формування не тільки актуального середовища, а, що не менш важливо, й накреслення ліній спадкоємності ідей, інтелектуальних спільнот та інституцій, а також опису культурних і соціальних практик, що їх підтримували й формували.

Зоряна Рибчинська

 

"Інтелектуальна біографія" здатна показати усім поколінням гостей Франкового дому, що ефективні ідеї, їх ріст і поширення можливі лише в і завдяки середовищу, людина доходить до вагомих висновків завдяки спілкуванню з іншими, самих книжок  і місць для цього недостатньо.

Оксана Мельник