Петро Франко: Формула долі (Життєпис на тлі доби)

Побачила світ монографія Наталі Тихолоз “Петро Франко: Формула долі. (Життєпис на тлі доби)”(Львів: [Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка], 2021. – 288 с., іл. – (Серія «Бібліотека Дому Франка». Вип. 8).

Життєпис Петра Франка – харизматичної постаті, третього сина Івана Франка і Ольги з Хоружинських – ребус із багатьма невідомими. Формула його долі складна і багаторівнева. Інженер, учений-хімік, спортовець, пластун, січовий стрілець і сотник УГА, авіатор, видавець, мандрівник, письменник, педагог, винахідник, депутат, декан, директор музею… Ким він тільки не був за своє передчасно обірване життя! Про його шлях до себе, до людей та до світу, про його життєву філософію, повну таємниць долю і творчі осяги – у науковій біографії авторства франкознавиці, к.ф.н. Наталі Тихолоз, заснованій на історичних фактах та архівних документах й ілюстрованій меморіальними світлинами.

Книга ошатно видана, з круглим корінцем, у суперобкладинці, щедро ілюстрована меморіальними світлинами і документами, стане у нагоді усім, хто цікавиться постаттю Петра Франка та непростими сторінками історії України.

28 червня 2021 р. у Домі Франка (Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка) відбулася презентація цього видання, приурочена до Дня народин Петра Франка, а також до 80-ї річниці від дня його злощасної “евакуації” у смерть. НКВС “евакуювало” Франкового сина з дому А. Ув’єри, де він мешкав і де зараз знаходиться літературна експозиція музею. Тож і час, і місце – не випадкові!

Своїми враженнями від прочитання цієї книги поділилася Ольга Чуквінська – правнучка Петра Франка та праправнучка Івана Франка:

У книжці «Формула долі» хронологічно викладені документи, що стосуються життя Петра Франка, дають можливість перейти разом з ним роками його дитинства, «крізь вир війни», і далі до літа 41 року. Авторка утрималась від оціночних суджень і дала можливість читачеві самому намалювати портрет, скласти враження про характер наймолодшого сина Івана Франка.

Кожен розділ розкриває іншу грань особистості Петра, його інтереси, діяльність: організатор – перший директор музею, засновник Пласту; патріот – військовий і громадянин; науковець – інженер-хімік, дослідник; письменник, перекладач, видавець; мандрівник, любитель пригод, спортовець.

Наталя Тихолоз використовує документи, доступ до яких був десятиліттями закритий грифом «секретно». Порівнюючи їх зі спогадами сучасників, часом суб’єктивними, відкидає домисли і фантазії; окреслює події останніх днів життя Петра Франка. Справжньою інтригою є пошук, а, точніше, зникнення «справи-формуляру». І поки цей документ не знайдеться, доти будуть виникати різноманітні припущення про подальшу долю Петра.

Фото з презентації монографії Наталі Тихолоз "Петро Франко: Формула долі", яка відбулася у Домі Франка 28 червня 2021 р.

Колаж Богдани Мелих.