ЖИВА ДЛЯ ЖИВОГО МУЗЕЮ. ПЕРША МІЖНАРОДНА ВІДЗНАКА ДОМУ ФРАНКА: ŽIVA AWARD

Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка – Дім Франка – удостоєний високої міжнародної відзнаки (першої з міжнародним статусом за понад 80-літню історію Музею).

Це спеціальна відзнака «ЗА Лідерство» Міжнародної музейної премії ŽIVA AWARD 2020, що присуджується Міжнародним фондом «Форум слов’янських культур» та Європейською музейною академією (EMA) з 2014 р.

Це – престижний щорічний конкурс на найкращий музей та найкращий об’єкт культурної й природної спадщини слов’янських країн, що має міжнародне значення і загальне фахове визнання в сфері охорони та популяризації культурної спадщини і музейної справи.

Процедура висування на премію відбулася 2020 року, проте через пандемію її вручення стало можливим лише тепер, на початку 2022.

Церемонія нагородження цією авторитетною премією відбулася12 січня 2022 р. у м. Белград, столиці Сербії.

Участь у церемонії взяла офіційна делегація Музею у складі:

  1. Богдан Тихолоз (директор Музею, керівник делегації),
  2. Ігор Медвідь (заступник директора з наукової роботи),
  3. Любомир Більо (заступник директора з розвитку),
  4. Віктор Мартинюк (головний зберігач фондів).

На церемонії в Белграді було урочисто оголошено переможців ŽIVA AWARD за 2020 рік:

  • Музей різьблення по дереву з Боснії і Герцеговини (WoodcarvingmuseumfromBosniaandHerzegovina) – найкращий слов'янський музей.
  • Etar Open Airmuseum (Болгарія) – найкращий об'єкт спадщини у слов'янських країнах.

Спеціальні відзнаки:

  • Музей видобутку вугілля в Забже (Coalmining museum in Zabrze), Польща
  • Центр для відвідувачів Будинок казок Івани (Center for visitors Ivana’s house of FairyTales), Хорватія
  • Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка, Україна
  • Художній музей Божидара Якача (Božidar Jakac Art Museum), Словенія
  • Ярославський художній музей, Російська Федерація
  • Почесна відзнака для Національного музею в Белграді, Сербія.

Всього цьогорічна відзнаки премії претендувало 22 музеї зі слов’янських країн Центральної і Східної Європи (Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Північна Македонія, Польща, Сербія, Словенія, Україна, Хорватія, Чехія, Чорногорія, Російська федерація).

Дім Франка був єдиним номінантом з України.

Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка (відомий також як Дім Франка) – лише третій з українських музеїв, номінований на премію Živa за всю її історію, і перший, якому вдалося увійти до переліку переможців.

Це один із найстаріших та найавторитетніших літературно-меморіальних музеїв України і Центрально-Східної Європи загалом, який останнім часом динамічно розвивається й активно популяризує постать Івана Франка й української культури загалом в Україні та за кордоном.

КОМЕНТАР

Богдан Тихолоз, директор Музею:

Дім Франка – живий динамічний Музей, команді якого не сидиться на місці, і вона активно промує постать свого «головного героя» – Івана Франка – й українську культуру за кордоном. Гідним наслідком міжнародної діяльності Музею стало його міжнародне визнання. Премія ŽIVA AWARD – одна з найпрестижніших в музейному світі Європи. Її переможців визначає авторитетне міжнародне журі з найкращих експертів галузі. Тож відзнака «За лідерство» для нашої команди – не стільки свідчення продуктивності нашої спільної праці, а передусім стимул до подальших звершень. Жива, на честь якої названа премія, – це слов’янська богиня життя. А Дім Франка – живий музей, де життя вирує. І вируватиме далі. Далі буде. Але не без нас! ;)