Сила Лиса

ЩО ТАКЕ СИЛА ЛИСА?
Ось як відповідав на це питання іспанський філософ ХVІІ століття Бальтазар Грасіан: “Не можеш одягнути шкіру лева, носи лисячу. Бракує сили – дій розумом… Хитрість здійснила більше, ніж сила; частіше мудрі перемагали могутніх, аніж навпаки”.

Італійський політичний діяч і мислитель епохи Відродження Нікколо Мак'явеллі у знаменитому трактаті «Державець» міркував, що ідеальний володар мусить поєднувати у собі риси лиса і лева:
«Оскільки владар змушений добре наслідувати звіра, він повинен взяти за приклад лиса й лева: перший беззахисний проти сітей, а другий беззахисний проти вовків. Отже, треба бути лисом, щоб розпізнати сильце, і левом, щоб лякати вовків. Покладатися лише на одну лев'ячу силу, значить, нічого не розуміти. …Хто спритніше за інших зумів діяти по-лисячому, той і виграв. Одначе треба навчитися добре приховувати в собі лиса, бути великим вдавальником і лицеміром: адже люди такі простодушні, такі недалекі в своїх нетерплячих домаганнях, що ошуканець завжди знайде того, кого можна ошукати».
А ось віршована відповідь нашого Івана Франка - автора невмирущого "Лиса Микити":

Наше все життя — війна є,
Кождий боресь в ній, як знає:
Сей зубами, той крильми,
Третій кігтями міцними,
Інший скоками прудкими…
Чим же боремося ми?

Ми ні силою не годні,
Ні, як карпи, многоплодні.
Ні нічвиди, як Сова,
Ані бистрі, як той Заєць,
В нас підмога лиш одна єсть —
Се розумна голова.

Нею треба нам крутити,
Ум, мов бритву, наострити,
Все обдумать в один миг,
Іншим сіті наставляти,
Але добре пильнувати,
Щоб самим не впасти в них!

Сьогодні ми дедалі більше говоримо про важливе, іноді вирішальне значення soft power - м'якої сили. "Під "м'якою силою" маємо на увазі здатність держави домагатися своїх цілей за рахунок привабливості власної культури, суспільно-політичних цінностей — на противагу "жорсткій силі", ґрунтованій на військовому і економічному тиску. Це поняття уперше сформулював Джозеф Най-молодший, професор Гарвардського інституту державного управління імені Джона Ф. Кеннеді. "Країна може досягати бажаних для себе результатів у світовій політиці, тому що інші країни — захоплюючись її цінностями, наслідуючи її приклад, прагнучи до її рівня процвітання і відкритості - хочуть йти за нею", — писав американський політолог у своїй книзі «М'яка сила: засіб досягнення успіху у світовій політиці».
Це термін міжнародної політики, що має глибоке філософське коріння. Так, ідея привабливості і притягання як форми сили походить від стародавніх китайських філософів, таких як Лао-Цзи, 7 століття до н.е.: "Вода — найм'якша і найслабша річ у світі, але в подоланні твердого та міцного вона непереможна, і на світі немає їй рівного. Слабкі перемагають сильних, м'яке долає тверде. Це ще один парадокс: те, що м'яке, є сильним".

Про все це 5 травня 2018 року в гостинному садку Дому Франка розмірковували Андрій Содомора, Ірина Старовойт, Андрій Дахній, Оксана Дащаківська, Богдан Тихолоз та всі інші, хто завітав на другий Філосовський сніданок у нашому Музеї.
Промодерував захід Володимир Бєглов.

 

0:00:00 – вступ модератора Володимира Бєглова
0:03:18 – Богдан Тихолоз про лисячу силу
0:06:51 – Андрій Содомора про поєднання мудрості й хитрості, про античний родовід Лиса Микити
0:13:47 – Оксана Дещаківська про підтримку м'якої сили та її перемоги
0:19:03 – про негативний бік Лиса і про слабкість Лева
0:24:42 – про вжиток і зловживання правом у "Лисі Микиті", про перечитування класики
0:34:44 – репліка Тетяни Продан про великодушність як привілей влади
0:37:54 – Тихолоз про політичний аспект "Лиса Микити"
0:41:55 – Дещаківська про спільну силу громадян
0:44:02 – Старовойт про демократію як постійну роботу, про силу слабких і пастку бінарних опозицій
0:56:38 – Содомора про силу без розуму та про великодушних як сильних духом
0:59:56 – Михайло Кобрин про мотиви хитромудрості
1:02:33 – Дахній про здатність гуртуватися і лисячу традицію українських політиків
1:05:54 – що з Франка варто перечитати