«YAGÓDY»

Перший виступ цього львівського гурту в Домі Франка відбувся в серпні 2018 року під час велелюдного заходу, що називався «Груші Франкового саду». Того року рясно вродила стара грушка, посаджена ще за Івана Франка, тож була нагода спільно посвяткувати у Франковому садку, поспілкуватися про роль садівництва і кулінарних традицій в житті української інтелігенції зламу XIX-XX століть, а також послухати гарну народну музику у виконанні традиційного етно-гурту «Жива» та театрально-музичного колективу «YAGÓDY».

Гурт «YAGÓDY» виник 2016 року з ініціативи Зоряни Дибовської (вокал, тібетська чаша), викладачки сценічної мови на факультеті культури та мистецтв ЛНУ ім. І. Франка, крім неї до постійного складу колективу входять випускниці цього факультету, актриси Софія Лешишак (вокал, джембе), Валерія Мочарська (вокал, дримба, тамбурин) і Вероніка Позняк (вокал, акордеон).

Репертуар гурту складають не лише українські, але й сербські, болгарські та білоруські пісні. Змішування різних народних традицій витворює яскраву ритмо-мелодійну фактуру, яка характерна для жанру world music, у якому етнографічна основа достатньо вільно інтерпретується й трансформується.

Самі ж «YAGÓDY» визначають свій жанр як етно-драма, наголошуючи на театральному підході до музичного матеріалу: «Усі музичні твори колектив аналізує за драматургічним принципом та ретранслює як виставу на одну дію». В сучасній українській музиці ми маємо вже кілька яскравих прикладів, коли музичний проект будується на досвіді театральної режисури та акторській майстерності (починаючи від джазових варіацій Мар’яни Садовської та закінчуючи щораз численнішими «дітьми» театру «ДАХ»).

Наостанок можна хіба додати, що «YAGÓDY», без сумніву, один із найтемпераментніших і найхаризматичніших українських колективів, що працюють з фольклорним матеріалом.

00:34 – "Ой лісу, лісу, чом не зельоний"

03:01 – "Ой на Яна"

05:56 – "Ой на яру, на ярочку"

08:53 – "Купалінка"

12:35 – "Ой ружице румена"

Запис – Віктор Мартинюк.