«Що дасть нам силу?» – тема цьогорічного філософського сніданку

З нагоди Міжнародного дня музеїв у Домі Франка відбувся традиційний філософський сніданок під назвою «Що дасть нам силу?». Назва символічна, адже тема Міжнародного дня музеїв-2022 – «Сила музеїв».

У часи випробувань потрібно вміти знаходити ресурс, який дасть нам силу.

Отож запрошені спікери намагалися знайти відповіді на запитання: де у час війни знайти ресурс, який дасть нам силу, щоб перетерпіти, перебороти, перемогти?

Модерував захід директор Дому Франка Богдан Тихолоз:

«Сила музеїв – це насамперед сила людей. Людей, які ревно обороняють нашу культурну спадщину і творять музейне майбутнє. Це сила людей, які приходять до музеїв, щоб черпати там свою силу. Але також, я глибоко переконаний, що сьогодні темою нашої розмови не може бути лише якесь вузькофахове питання. Сила потрібна не тільки музеям і не тільки музейникам. Ми всі зараз перебуваємо в достатньо складній екзистенційній ситуації, коли нам дуже потрібна наша сила для нашої Перемоги.

Музеї Львівщини не залишилися на марґінесі тих процесів, які зараз відбуваються в Україні, вони не залишилися осторонь. Вони тримають культурний фронт. Тому ми вдячні всім музеям, усім нашим колегам і партнерам за те, що за таких складних обставин, коли  більшість музейних експозицій демонтовані, музейні фонди дбайливо приховані в музейних сховищах, більшість найцінніших експонатів спаковані, – ми розуміємо ризики перед якими стоїмо. Ми не припинили своєї діяльності і не зачинили свої двері перед відвідувачами. Навпаки – ми гостинно зустрічаємо всіх, хто відчуває причетність до нашої спільної  справи. Бо музеї – це не лише скарбниці минулого, це – лабораторії майбутнього. Тут кується наша ідентичність», – сказав Богдан Тихолоз, відкриваючи захід.       

У дискусії взяли участь українські інтелектуали, музейники, науковці, громадські діячі. Зокрема, виступали правозахисник, дисидент, проректор Українського католицького університету Мирослав Маринович, письменник, перекладач Андрій Содомора, історик-медієвіст, директор Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка Василь Кметь,  літературознавиця, письменниця, культурологиня Ірина Старовойт, філософ-релігієзнавець, директор Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької Михайло Кобрин, Денис Єфімов, керівник добровольчого медичного батальйону.