В дорогу… з Франком!

У Домі Франка побачило світ чергове видання із серії "Бібліотека Дому Франка" –  оригінальний путівник туристичною Львівщиною, головним персонажем-мандрівником та гідом-екскурсоводом у якому є… Іван Франко!
У виданні вперше передруковано унікальний примірник поетичної хроніки Івана Франка «В дорогу!» з автографами учасників знаменитої студентської мандрівки 1884 року з фондів Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка.

Також у книжці вміщено забуту Франкову статтю «Верх Пікуя», маловідомі спогади Тараса Франка про батька-мандрівника, практичні поради туристам і цікаві факти. Незавершена стаття Франка «Верх Пікуя», вперше опублікована 1985 року в журналі «Жовтень» (тепер «Дзвін») знаним львівським франкознавцем, бібліографом і етнографом Мирославом Морозом, є літературною перлиною книжки. На думку науковця, мандрівку на гору Пікуй Франко, найімовірніше, здійснив у серпні 1888 року. Він із сім’єю відпочивав тоді в Карлсдорфі неподалік Лавочного у свого приятеля – учителя Антона Березинського і здійснив декілька екскурсій навколишньою місцевістю. 

Ось як описував початок тої мандрівки сам Іван Франко: «Верх Пікуя віддалений від Кривки в простій лінії лише милю. Коли прийдеться йти, то треба від 4 до 5 годин доброго ходу, щоби до него дістатися. Зранку дорога не дуже принадна: саме гористе, камінисте румовисько, покрите де-де соснами, ялівцем. Та ось ми піднімаємося вище, нашим очам починають показуватися доохресні верхи гір, на полі зеленіє подекуди рідка гірська рослина, а між туман блищаться то тут то там, неначе слеза, гірські хрусталі…». 

Цікаво, що перша публікація статті «Верх Пікуя», про яку нема згадок в інших працях Франка і яку не використав ніхто з його дослідників, надихнула активних і небайдужих молодих людей. У вересні 1990 року на знак сходження Івана Франка на гору Пікуй там відкрили пам’ятну таблицю, створену скульптором Ярославом Юзьківим. Кошти на виготовлення бронзової таблиці дало Студентське Братство Львова (голова Маркіян Іващишин). А встановили її Олег Кузан, Михайло Дашкович, Богдан Чайка і Олесь Пограничний. Однак на початку 2000-х таблицю зірвали та, найімовірніше, здали як кольоровий метал. Відновити пам’ятний знак остаточно вирішили цього року. Нову таблицю із каменю габро виготовив той же скульптор Ярослав Юзьків, зробивши портрет письменника із твердого полімерного матеріалу. Кошти на виготовлення таблиці дали Олег Кузан та Олесь Пограничний. 

І от цього року, а саме 29 травня, до 165-річного ювілею Франка і 105-річчя від дня його смерті, працівники Дому Франка, туристичної компанії Karpaty Travel і Львівської облдержадміністрації, учні та вчителі Школи вільних та небайдужих, директором якої є Олесь Пограничний, разом вирушили Франковим маршрутом із села Кривки на гору Пікуй.

Видання приурочене до відновлення пам’ятного знака на честь Івана Франка на горі Пікуй та адресоване не тільки фахівцям у галузі франкознавства, музейництва і туризму, а й усім аматорам подорожей і здорового способу життя.

Видання здійснено в рамках проєкту «Франкомандри +» за підтримки Українського культурного фонду та в рамках реалізації Програми розвитку туризму та курортів у Львівській області на 2021–2025 роки за підтримки Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради.

Варто зауважити, що видання книги «В дорогу з Франком. Мандруймо Львівщиною» і сходження на гору Пікуй стали фактично першою частиною проєкту «Франкомандри +», який вдається утілювати завдяки підтримці Українського культурного фонду. Проєкт цей дасть можливість відкрити для себе заново добре відомі місця і податися в маловідомі. Він презентує історичний період життя Івана Франка в сучасних мандрівних маршрутах через інтерактивні технології, аудіо-, відео- та друкований контент. Завдяки цим матеріалам кожен охочий зможе спланувати собі мандрівку або ж скористатися послугами туристичних партнерів Дому Франка і поринути в минулу епоху через історії з життя письменника.