130 років від першої постановки драми Івана Франка "Украдене щастя"

У Домі Франка розпочинаємо святкувати ювілей Франкової драми «Украдене щастя». Святкуватимемо упродовж року, бо ж дата неабияка – 130 літ з часу прем’єри на сцені. Саме 16 листопада 1893 року театр «Руської бесіди» вперше представив для львівської публіки п’єсу, що вже незабаром стане перлиною репертуару багатьох театрів по всій Галичині й Україні.
Іван Франко написав драму «Украдене щастя» на конкурс Крайової управи, і хоча навіть члени комісії відверто визнавали драматургічну і літературну довершеність твору, однак присудили Франкові лиш ІІІ премію. Від комісії Франко одержав купу зауважень та 200 гульденів, а от від вдячної публіки – бурхливі овації та лавровий вінок – символ мистецької слави. Кажуть, Ольга Франко-Хоружинська знайшла тому вінку більш практичне застосування: час до часу смикала звідти листки до страв.
Автор мусив суттєво змінити текст твору, щоб задовільнити претензії примхливих цензорів. Зокрема, замінити головного персонажа жандарма на поштаря. Лиш у 1907 році багатостраждальний жандарм повернувся на своє законне місце, та й то ненадовго. За життя Іван Франко лиш раз бачив постановку повного варіанта «Украденого щастя» без численних правок цензури. Остаточно нецензурований текст драми повернувся на сцену з 1916 року завдяки Лесеві Курбасу та його «Тернопільським театральним вечорам». До речі, роль Михайла Гурмана стала знаковою для родини Курбасів: обоє – і Степан Янович, батько Леся Курбаса, і сам Лесь – грали жандарма в різний час на сцені театру «Руської бесіди».
За 130 років на сцені в ролях «Украденого щастя» спробували свої акторські сили Степан Янович, Іван Карпенко-Карий і Микола Садовський, Михайло Яцків і Степан Чарнецький, Василь Юрчак і Йосип Стадник, Лесь Курбас, Амвросій Бучма, Наталія Ужвій, Богдан Ступка, Таїсія Литвиненко, Федір Стригун, Володимир Глухий, Лідія Данильчук, Євген Нищук… А для Богдана Ступки роль Миколи Задорожного стала однією із зіркових у його кар’єрі – 34 роки поспіль актор знов і знов повертався до цього образу. І кожна з цих акторських робіт розкриває нові перспективив прочитанні тексту, нові грані драматургічного таланту Івана Франка.
Фото з давніх і не дуже постановок «Украденого щастя», оригінальну вишивану сорочку Наталії Ужвій й інші цікаві раритетні експонати цими днями можна побачити на спеціальній виставці, присвяченій історії п’єси.
А ще цього тижня у Домі Франка гостюватиме київський камерний театр «Маланка». Протягом тижня він мандрує Україною,а в суботу покаже виставу у Львові. Молодий режисер Гіо Пачкорія обрав Франкове «Украдене щастя» для свого дебюту, а може, і Франко обрав його, хтозна. Переконані, що така версія «Украденого щастя» точно зацікавить і здивує, адже діятимуть на сцені чотири акторки. Щиро запрошуємо прийти до Дому Франка в суботу 25 лютого на 18.00 і побачити все своїми очима.
Виставку підготували Діана Горбань Diana Horban та Олександр Дворський.
Текст Зоряни Дрозди.