Пам'ятний знак на честь Івана Франка «Поет і Птах» постав у Хорватії

Символічне повернення Івана Франка у Хорватію: 22 жовтня 2022 року у місті Ловран, в парку Комушчак, на узбережжі Адріатичного моря відкрили пам'ятний знак видатному письменникові – «Поет і Птах» роботи відомих українських скульпторів Володимира та Василя Одрехівських.
У Ловрані 1909 року Іван Франко лікувався, відпочивав та черпав сили й натхнення для нового творчого злету. Тепер на згадку про українського письменника й мислителя поряд з історичною набережною Лунґомаре встановлено символічну скульптурну композицію «Поет і Птах». Вона втілює життєвий і творчий шлях Івана Франка, а в умовах сьогодення – демонструє українську сміливість і прагнення до здобуття щасливого майбутнього.
Ідея увічнення пам’яті Івана Франка у Ловрані постала завдяки ініціативі Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Хорватія Василя Кирилича та директора Дому Франка Богдана Тихолоза. Ще в січні 2021 року було домовлено з мером міста Ловран Бояном Сімонічем про вшанування Івана Франка у місті, де він перебував на лікуванні і де досі зберігається вілла Central, де мешкав поет.
Скульптурну композицію «Поет і птах» та інформаційну таблицю було виготовлено видатними українськими митцями – Володимиром і Василем Одрехівськими. Наукову концепцію проєкту та обґрунтування символічних сенсів пам’ятного знака розробив Богдан Тихолоз. Львівська ОВА підтримала ідею на всіх етапах – і фінансово, й організаційно.
В науковому обґрунтуванні Богдан Тихолоз наголосив: «Пам’ятний знак на честь перебування Івана Франка в Ловрані – це алегорична скульптурна композиція, що складається з двох символічних фігур та інформаційної таблиці з усіма необхідними поясненнями. Одна фігура уособлює Поета, що у філософській задумі, виснажений важкою недугою і понадсильною працею, немовби схилився під тягарем власних крил. Друга – Птах натхнення, мрії, надії, який стремить увись, повсякчас готовий злетіти до вершин творчості. Філософсько-естетична концепція пам’ятного знака багатопланова і включає в себе два основні аспекти: біографічний та міжнародний. «Поет і птах» – втілена в образах вічна драма творця і творчості, земного й небесного, матеріального і духовного, людини і мрії. Життєві випробування й страждання, що хилять особистість додолу, і невичерпна сила людського духу, спроможного піднестися над буденністю до справжніх осяянь, – це вічна історія, застигла у бронзі. Доки стоятиме цей пам’ятний знак над синім Ядраном, доти втомлений життям Поет прагнутиме знову злетіти, щоб «побуять свобідно в вишині», а Птах мрії манитиме його у незнану даль».
У контексті культурних, політичних і економічних взаємин українського й хорватського народів постать Поета є уособленням мужнього українського народу, який в напрузі і зосередженні виконує свою історичну місію оборони гуманістичних цінностей Західної цивілізації та потребує допомоги й підтримки. Образ Птаха набуває сенсу символу майбутнього, мрії про вільну і рівноправну співдружність європейських народів на засадах взаємної поваги, партнерства і конструктивної взаємовигідної співпраці.
Урочисте відкриття відбулося за участі Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука та Голови хорватського Сабору Ґордана Яндроковича, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Хорватія Василя Кирилича, українського дипломата, політичного діяча, Посла України в Хорватії 2008 року Маркіяна Лубківського, міського голови Ловрана Бояна Сімоніча, директора Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Богдана Тихолоза, заступника директора Любомира Більо та головного зберігача фондів Віктора Мартинюка, українців, які мешкають у Хорватії, спеціально запрошеного хору з м. Дрогобича та відомого співака зі Львова Юрія Йосифовича.
Ця подія – підтвердження історичних взаємин, знак солідарності й поваги між українським та хорватським народами.