Франкомандри: Іван Франко як мандрівник і тревел-блогер

Передмова Богдана Тихолоза, директора Дому Франка, до видання "В дорогу з Франком. Мандруймо Львівщиною".
Івана Франка вважають не тільки видатним письменником, політиком та науковцем, а й батьком-засновником українського туризму. Він сам був завзятим мандрівником, прихильником «зеленого», гірського й пішохідного туризму в Галичині, учасником і організатором цілої низки групових мандрівок та етнографічних і краєзнавчих експедицій. Географія його подорожей охоплює не лише Львів, Галичину і Карпатський регіон, а й чимало населених пунктів і туристичних атракцій України (на той час розділеної між Австро-Угорською та Російською імперіями) і Центрально-Східної та Західної Європи загалом. Також варто підкреслити, що Франко фактично був тревел-блогером (за сучасною термінологією), позаяк не лише подорожував, а й систематично фіксував свої туристичні враження і спостереження у різних формах і жанрах (поетичних, прозових, non-fiction тощо).
Тому Дім Франка (Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка) усвідомлює потребу актуалізувати туристичний досвід свого патрона в контексті сучасності, вийти для виконання власної місії за межі стін і території Музею, активізувати співпрацю з туристичним сектором в умовах викликів сучасності (зокрема і породжених глобальною пандемією та переорієнтацією на внутрішній туризм), підтримати активні локальні громади, які прагнуть розвинути туристичний потенціал місцевостей, пов’язаних з Франком, розширити мережу партнерств та коло стейкхолдерів.
Це прагнення й породило основну ідею проєкту “Франкомандри +”, який здобув підтримку Українського культурного фонду в рамках програми «Культура плюс»: не просто дослідити й вивчити шляхи Івана Франка як письменника й мандрівника, а розробити на цій основі сучасні інтерактивні туристичні маршрути, які сприяли б не лише популяризації Музею та його головного героя, а й розвитку туристичного бізнесу в Україні. Наша ідея полягає у створенні публічного культурно-туристичного продукту, який доступний у декількох форматах: аудіо, відео, інтернет-ресурсах та друкованій продукції. Використовуючи їх, мандрівники матимуть можливість спланувати самостійні подорожі маловідомими місцями, а також скористатись послугами наших туристичних партнерів, які допоможуть їм поринути у минулу епоху та заново відкрити для себе, здавалося б, добре відомі, маловідомі або й зовсім невідомі об’єкти та локації.
При цьому Франко як мандрівник і тревел-блогер – не самоціль і не єдиний фокус уваги проєкту, а радше дружній провідник, натхненник, лоцман і гід новочасних туристів, які не тільки мають у його «супроводі» пройти його історичними слідами, а й прокласти власні, нові туристичні стежки й дороги, завдяки яким краще пізнати історію й культуру рідного краю та Європи загалом. Проєкт “Франкомандри +” – не лише про Франка, а про Україну і світ крізь призму творчого й мандрівничого досвіду Франка. Знак + (плюс) у назві проєкту передбачає можливість перспективного розширення його історичного контексту та культурних горизонтів.
Саме тому Дім Франка радо долучається до ініціативи з відновлення пам’ятної таблиці на честь сходження Івана Франка на гору Пікуй – найвищу вершину Львівщини, а цією книжечкою прагне повернути до сучасного читача маловідомі джерела з Франкової творчої і туристичної спадщини, які яскраво розкривають цікаві грані його особистості як мандрівника, краєзнавця, спортовця, організатора туризму та автора «мандрованих» текстів, класика «літературної туристики» (чи, в сучасній термінології, тревел-літератури).
У виданні "В дорогу з Франком. Мандруймо Львівщиною", адресованому не тільки учасникам знакового сходження на Пікуй та фахівцям у галузі франкознавства, музейництва і туризму, а й усім аматорам подорожей і здорового способу життя, уперше передруковано унікальний примірник мандрівничої поетичної хроніки Івана Франка «В дорогу» з автографами учасників знаменитої студентської мандрівки 1884 року, що зберігся у фондах Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка. Також у книжці вміщено Франкову статтю «Верх Пікуя», що залишилася «за бортом» найповнішого досі 50-томного зібрання творів письменника (першопублікація славної пам’яті Мирослава Мороза), яскраві спогади Тараса Франка про батька як мандрівника, невідомі широкому загалу (в упорядкуванні Наталі Тихолоз) та низку практичних порад туристам і цікавих фактів, що, сподіваємося, викличуть інтерес широкого читача (їх підготували, зокрема, Ганна Сидоренко та Наталя Табака).
Складаємо сердечну подяку всім, хто діяльно долучився до цієї науково-просвітницької та туристично-краєзнавчої ініціативи, передусім нашим постійним інституційним партнерам: Львівській обласній державній адміністрації, Українському культурному фонду, Школі вільних та небайдужих, туроператору Karpaty.Travel та всім мандрівникам і мандрівницям, яких пристрасть відкривати нове поведе за свіжими враженнями не тільки на гору Пікуй, а й цілими Карпатами, Львівщиною, Україною і всіма світами – близькими й далекими!
Хай ці мандрівки будуть захопливими, враженнями – радісними і незабутніми, а повернення – щасливими!
Тож рушаймо – в дорогу з Франком!