Літня Франкознавча школа-2018

З 23 по 29 липня 2018 року за фінансового сприяння Департаменту управління культури, національностей та релігій ЛОДА та у співпраці з Дніпровським відділенням МАН України в музеї Івана Франка проходила літня франкознавча школа для учнів 9-11 класів. Учасниками проекту стали 16 учнів зі Львова, Дніпра, Кривого Рогу, Кам’янського, Вінниці, Ладижина та Кам’янця-Подільського. Його метою було ознайомлення школярів з життям та творчістю Івана Франка за допомогою інтенсивного навчального курсу, який включав лекції, читання та семінарські заняття, інтелектуальні ігри, екскурсії. З боку музею Івана Франка проект координували наукові співробітники Ігор Медвідь та Тетяна Продан. Їм допомагали працівники Дніпровського МАН України Ірина Стрюченко, Олексанлр Бондаренко та заступниця декана історичного факультету Дніпровського Національного університету ім. О. Гончара Світлана Каюк.

Лекційну складову літньої школи забезпечували науковці музею Івана Франка: Богдан Тихолоз («Людина, що стала Генієм. Геній, що залишився Людиною»), Наталія Тихолоз («Родинні традиції дому Франків»), Михайло Кобрин («Іван Франко та релігія»), Ігор Медвідь («Іван Франко: кохання на тлі бунту покоління», «Іван Франко та митрополит Андрей Шептицький: два Мойсеї одного народу»), Данило Ільницький («Як ми шануємо Івана Франка?») та Соломія Вівчар («Іван Франко та мусульманський світ»). Під час занять всі лектори чимало уваги приділяли питанням учнів та намагалися проводити діалог з ними. Також було проведено два семінарські заняття на основі творів Івана Франка «Ріпник» та «Хома з серцем і Хома без серця», в ході яких учні мали здобути навики аналітичної роботи з художніми текстами.

Важливим завданням під час школи було інтегрувати групу та сформувати командний дух. Це досягалося завдяки інтелектуальним змаганням – командній вікторині та франкознавчому «Що? Де? Коли?» Ці завдання учні виконували із великим захопленням. Культурну програму школи становили екскурсії, зокрема учасники проекту взяли участь в екскурсії Львовом з акцентом на місця, пов’язані з Іваном Франком (Тетяна Продан), екскурсії музеєм Івана Франка (Віола Чернієнко) та Центром Митрополита Андрея Шептицького. Також учасники проекту познайомилися з життям мусульманської спільноти м. Львова, завітавши до Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Ассада й поспілкувавшись з імамом Муратом Сулеймановим. У невимушеній та приязній атмосфері імам відповідав на всі запитання про вчення Ісламу та його практичне втілення у щоденному житті мусульман. Ця зустріч була організована працівницею музею Соломією Вівчар і була практичним доповненням до її лекції про Івана Франка та його мусульманські студії. На завершення програми школярі помандрували на малу батьківщину Івана Франка – село Нагуєвичі та місто Дрогобич. В Дрогобичі місцевий журналіст та гід Леонід Ґольберґ познайомив учнів з культурною спадщиною міста: учасники побували у Хоральній синагозі, церкві святого Юра, приміщенні колишньої гімназії, де навчався Іван Франко, музеї Бруно Шульца в університеті імені Франка, музеї «Дрогобиччина». Після Дрогобича, вони помандрували до Нагуєвич, де відвідали музей «Садиба Івана Франка». Поїздка залишила в учасників чимало позитивних вражень.

Наприкінці школи всі учні отримали сертифікати про успішне закінчення Літньої Франкознавчої школи. В підсумкових анонімних анкетах кожен з учасників мав змогу оцінити кожен захід школи та висловити свої міркування. Загалом літня франкознавча школа за результатами анонімного опитування її учасників отримала високі бали та позитивні відгуки.