У Домі Франка стартував проєкт «Сад Франка: екологія + культура»

За фінансової підтримки Австрійського бюро кооперації (Kooperationsbüro Lemberg-Avstríjsʹke bûro kooperacíí̈ u Lʹvoví) та Міністерства закордонних справ Австрії у Домі Франка стартував проєкт «Сад Франка: екологія + культура».

Метою проєкту є відновлення саду довкола меморіальної садиби письменника та запровадження у цьому культурному екопросторі нової тематичної екскурсії просто неба як приклад синергії екологічної ініціативи та культурно-просвітницької місії Музею.

З плином часу первісний вигляд саду довкола родинної вілли Франків було втрачено. До сьогодні на подвір’ї росте лише груша, посаджена Іваном Франком, якій уже 119 років. Інші дерева, що їх садила родина письменника, не збереглися.

Проєкт передбачає відновлення саду на основі архівних матеріалів, за спогадами дітей письменника та його сучасників. Сад письменника викликає значний інтерес відвідувачів та приваблює увагу туристів, які можуть провести час на зеленій околиці Львова із приємністю і користю.

Й от теплого весняного дня працівники музею та нащадки Івана Франка зібралися на толоку, аби облаштували сад. Висадили кущі порічки, ліщину, яблуні та інші фруктові дерева. А також мальви та настурції – улюблені квіти Франка.

Адріанна Галущак, правнучка Івана Франка, першою посадила яблуню перед будинком свого прадіда. Жінка пригадує, як у дитинстві вона приходила у родинну садибу, що сьогодні є меморіальним музеєм. «Я знаю, що росло за будинком. Там були кущі, грушка і багато було порічок, малини. То я пам’ятаю з дитинства, коли приходили сюди з бабцею. Ягоди були надзвичайно смачними», – згадує пані Адріанна.

Ще один правнук Франка – Петро Галущак – теж посадив кілька фруктових дерев. Розповідає, що з плодів робили різні настоянки та вина. Рецепти напоїв передають із покоління в покоління. «Дуже приємно тут бувати, бо в тому саду я бував з раннього дитинства. З бабцею дуже часто сюди ходили. Ми вміємо робити вина, наливки з порічок, чорних і червоних, за рецептами бабці», – каже Петро Галущак.

Умови карантину особливо гостро поставили перед музейниками завдання запроваджувати нові формати екскурсій просто неба, не обмежуючись лише інтер’єрами будинку, зокрема серед дитячо-юнацької та молодіжної аудиторії.

Отож заплановано нову тематичну екскурсію просто неба «Сад Франка», що у доступній та цікавій формі розповідатиме про захоплення письменника садівництвом та високу екологічну свідомість його родини.

За словами директора Дому Франка Богдана Тихолоза, сад на території мав би допомогти відвідувачам краще зрозуміти побут родини Франка.

«Ми вирішили відтворити екопростір біля дому письменника, його садочок-райочок, який він сам насадив зі своєю родиною. Франко не тільки збудував дім, але й дуже хотів, щоб біля нього було б не менш добре, ніж у ньому, і затишно. Тому посадив разом із своїми синами і донечкою, і дружиною плодові дерева: яблуні, вишні, різні кущі. Аґрус, порічки, малину, а також багато різноманітних квітів», – розповідає Богдан Тихолоз.