Франко вдома

На(в)чай з ​класиком.

Відео-блог, у якому фахівці розповідають цікаві історії про письменника, його родину та сам Музей.

 

Чим особлива ваза з Дому Франка? Франко на фронті #3

Spoiler: Highlight to view

Чим особлива ваза з Дому Івана Франка? З чого вона виготовлена? Що таке «окопне мистецтво»? Хто вивчав цей феномен? Чи існує «окопне мистецтво» у наш час? Про все це можна дізнатися із нового випуску влогу "Франко на фронті. Перемагай з класиком" від Дому Франка.

 

Як Іван Франко січових стрільців надихав? Франко на фронті #2

Spoiler: Highlight to view

Наталя Дзьомба про лікування Івана Франка у Приюті для хорих і виздоровців Українських січових стрільців у Львові Другий випуск проєкту «Франко на фронті. Перемагай з класиком» – про те, як Іван Франко під час Першої світової війни опинився під одним дахом разом із пораненими стрільцями. Як жилося письменникові у Приюті січовиків і чому він туди потрапив? Чи писав Франко у лікарні, і що саме вийшло з-під його пера у той час? Який важливий військовий винахід зробив Іван Франко у Приюті? Як ставилися до нього січові стрільці та чим письменник спричинився до виникнення цього добровольчого легіону? Про все це можна дізнатися із нового випуску влогу "Франко на фронті. Воюй з класиком" від Дому Франка.

 

Як Іван Франко москальську навалу пережив? Франко на фронті #1

Spoiler: Highlight to view

Спецвипуск присвячений російському вторгненню у Львів 3 вересня 1914 року. Ви дізнаєтеся: Як поводилися солдати царської армії у віллі Франка? Про що Іван Франко говорив з капітаном цієї армії? Кого підтримував Іван Франко у Першій світовій війні та які мав на неї сподівання? Які паралелі можна провести між тодішнім вторгненням російських військ та сьогоднішнім? Серія "Франко на фронті. Перемагай з класиком" є продовженням проєкту "Франко вдома. На(в)чай з класиком".

 

Де ховаються Гуцульські Атени? Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком #5

Spoiler: Highlight to view

«Франко вдома. На(в)чай з класиком» презентує спеціальну тревел-серію «Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком» (в рамках проєкту «Франкомандри+» за підтримки Українського культурного фонду). Це цикл розповідей про Франка-мандрівника, маршрути його подорожей та місцини, якими вони пролягали. Якими шляхами він мандрував, їхав потягом чи йшов своїми ногами, сам чи в товаристві, де зупинявся, з ким зустрічався, на що звертав свою увагу, що куштував і з якими враженнями вертався додому – про все це у відеопрогулянках з командою #ДомуФранка

У п'ятому випуску спецпроєкту ви помандруєте до загадкової Гуцульщини, де Іван Франко літував протягом багатьох років, відпочиваючи та досліджуючи цей дивовижний край і його мешканців. Криворівня, Жаб'є (Верховина), Косів, Буркут, Довгополе – села, красою яких понад сто років тому надихався Іван Франко і які ви можете відвідати й сьогодні, вирушивши слідами письменника. А попровадить вас у цій дорозі Катерина Крамар, учений секретар Дому Франка.

 

Як дійти до Пікуя? Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком #4

Spoiler: Highlight to view

«Франко вдома. На(в)чай з класиком» продовжує публікацію сюжетів зі спеціальної тревел-серії «Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком» (в рамках проєкту «Франкомандри+» за підтримки Український культурний фонд). Це цикл розповідей про Франка-мандрівника, маршрути його подорожей, містечка й села, через чи попри які пролягали Франкові шляхи. Якими дорогами він мандрував, їхав чи йшов пішки, сам, з друзями чи рідними, де зупинявся, з ким зустрічався, на що звертав свою увагу, що куштував і з якими враженнями повертався додому – про все це у відеопрогулянках з командою #ДомуФранка!

Четвертий випуск спецпроєкту – віртуальна прогулянка Бойківщиною з науковою співробітницею Дому Франка – Богдана Мелих. Пройшовши цим маршрутом, ви заново відкриєте для себе Самбірщину, дізнаєтеся, чому Самборів два, і котрий із них давніший, побачите, де на річках Дністер і Сян любив рибалити Франко, звідки витікають джерела мінеральних вод «Cодова», «Нафтуся» та «Залізна», а також чи можна побачити якийсь замок у Ясениці Замковій. Опісля ви відпочинете у Мшанецьких Колибах і рушите далі – аж на найвищу точку Львівщини – гору Пікуй, подивуєтеся первозданній красі цієї місцевості разом з Іван Франком, який писав свого часу: «Ми піднімаємося вище, нашим очам починають показуватися доохресні верхи гір, на полі зеленіє подекуди рідка гірська рослина, а між туман блищаться то тут то там, неначе слеза, гірські хрусталі, звані драгонітами або мармороськими діамантами».

 

Чим славне Франкове підгір'я? Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком #3

Spoiler: Highlight to view

«Франко вдома. На(в)чай з класиком» презентує спеціальну тревел-серію «Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком» (в рамках проєкту «Франкомандри+» за підтримки Українського культурного фонду). Це цикл розповідей про Франка-мандрівника, маршрути його подорожей та місцини, якими вони пролягали. Якими шляхами він мандрував, їхав потягом чи йшов своїми ногами, сам чи в товаристві, де зупинявся, з ким зустрічався, на що звертав свою увагу, що куштував і з якими враженнями вертався додому – про все це у відеопрогулянках з командою #ДомуФранка

Третій випуск спецпроекту – віртуальна прогулянка батьківщиною класика разом із завідувачкою науково-освітнього відділу Дому Франка – Мартою Волошанською. Про міста дитинства та юності, про Студентську українсько-руську мандрівку 1884 року та про бойківське місто, яке виросло на нафтових родовищах ви дізнаєтесь у цьому випуску. Рушаймо у мандри разом із Домом Франка!

 

Якими вуличками Львова шпацерував Франко? Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком #2

Spoiler: Highlight to view

«Франко вдома. На(в)чай з класиком» презентує спеціальну тревел-серію «Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком» (в рамках проєкту «Франкомандри+» за підтримки Українського культурного фонду). Це цикл розповідей про Франка-мандрівника, маршрути його подорожей та місцини, якими вони пролягали. Якими шляхами він мандрував, їхав потягом чи йшов своїми ногами, сам чи в товаристві, де зупинявся, з ким зустрічався, на що звертав свою увагу, що куштував і з якими враженнями вертався додому – про все це у відеопрогулянках з командою #ДомуФранка!

Другий випуск спецпроєкту – «Якими вуличками Львова шпацерував Іван Франко? Історичний прохід з Ігорком Медведем». Львів, без сумніву, можна назвати містом Івана Франка, адже у ньому він провів з невеликими перервами 41 рік (1875–1916). Тут він жив і творив, прогулювався парками й дискутував з митцями у кав’ярнях, відбував арешти за свої політичні переконання, орендував квартири та побудував власний дім. Тож прогуляймося давніми вуличками та парками Львова, побуваємо в кав’ярнях, церквах та інших місцях, які ще пам’ятають кроки Івана Франка, разом з Ігор Медвідь, к.і.н., заступником директора #ДомуФранка з наукової роботи.

 

Як Іван Франко у Ліпіку лікувався? Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком #1

Spoiler: Highlight to view

Музейний відеоблог #ДомуФранка «Франко вдома. На(в)чай з класиком» презентує спеціальну тревел-серію «Франко НЕ вдома. Мандруй з класиком» (в рамках проєкту «Франкомандри+» за підтримки Українського культурного фонду). Це цикл розповідей про Франка-мандрівника, маршрути його подорожей та місцини, якими вони пролягали. Якими шляхами він мандрував, їхав потягом чи йшов своїми ногами, сам чи в товаристві, де зупинявся, з ким зустрічався, на що звертав свою увагу, що куштував і з якими враженнями вертався додому – про все це у відеопрогулянках з командою #ДомуФранка!

Перший випуск спецпроекту – курортна прогулянка з Богданом Тихолозом хорватським містечком Ліпіком. Це бальнеологічна оздоровниця європейської слави, де Франко лікувався термомінеральними водами навесні 1908 року. А 2011 року у затінку курортного парку постав пам’ятник украЇнському письменникові роботи скульптора Костянтина Добрянського. Чому Франко опинився в Ліпіку, як проводив тут свій час, де мешкав і приймав процедури – директор #ДомуФранка просто зі хорватської Славонії! Візит до Ліпіка уможливили грант Українського культурного фонду та гостинність Товариства українсько-хорватської дружби на чолі з пані Іриною Філяс-Матієвич.

 

Як Іван Франко святкував Воскресіння Христове? Франко вдома #22

Spoiler: Highlight to view

Наталя Тихолоз про великодні традиції дому Франків. Воскресіння Христове – найбільше християнське свято, що символізує перемогу життя над смертю, торжество любові й відродження духу. Предковічні українські традиції святкування Великодня Іван Франко виніс із рідних Нагуєвич, з батьківської хати, продовжив у своїй сімʼї та передав дітям і внукам. Водночас це свято в житті письменника було повʼязане з цілою низкою важких випробувань та болісних ударів долі. Що це були за випробування і як допомагало їх долати світло Воскресіння, як осмислював великодні традиції та обряди письменник-мислитель у художніх та наукових творах, які сенси закодовані в основних символах та атрибутах цього свята, як відзначали Великдень в родині Франків, які страви готували, чи малювали писанки, де водили гаївки і до якої церкви носили святити паску – про все це довідаєтеся у двадцять другому випуску з циклу «Франко вдома. На(в)чай з класиком» від франкознавиці, старшої наукової працівниці Дому Франка Наталі Тихолоз.

 

Як Франко Стефаника в літератори посвячував? Франко вдома #21

Spoiler: Highlight to view

Ігор Медвідь про взаємини двох письменників. Випуск, присвячений 150-літньому ювілею з дня уродин Василя Стефаника, в якому дізнаєтеся про таке: Що могло завадити Василю Стефанику стати письменником? Як Стефаник познайомився з Франко? Як Іван Франко визнав його літературний талант та посвятив у літератори? І чому Іван Франко, замість іти до книгарні чи бібліотеки, повів Стефаника на базар?

 

 

Франко́ чи Фра́нко? Франко вдома #20

Spoiler: Highlight to view

Богдан Тихолоз про походження прізвища і силу наголосу.

 

Як Іван Франко йшов у депутати? Франко вдома #19

Spoiler: Highlight to view

Наталя Дзьомба про участь Івана Франка у виборах до австрійського парламенту.

Дев’ятнадцятий випуск проєкту “Франко вдома: на(в)чай з класиком” – про те, чому Франкові не щастило в політиці.
Скільки разів Іван Франко брав участь у виборах? Хто були його політичними конкурентами? Чому агітатори одного суперника хотіли поцупити в письменника чоботи? Чи зрадили селяни Франка за ковбасу?  Про все це можна довідатися в новому влогу Дому Франка.

 

Яке дерево пам’ятає Івана Франка? Франко вдома #18

Spoiler: Highlight to view

Катерина Крамар про грушку із Франкового саду.

Чи жили в Стрийському парку ведмеді? Які дерева росли у садку навколо Франкової вілли? Які фрукти любили їсти Іван Франко та його діти? Про це та інше ви довідаєтеся у 18-му випуску серії "Франко вдома" від ученого секретаря Дому Франка Катерини Крамар – з історії однієї грушки, дерева, яке пам'ятає Івана Франка.

 

Кому розповідав казки Іван Франко? Франко вдома #17

Spoiler: Highlight to view

Христина Рикмас про дитячі спогади Анни Франко-Ключко.

Чи розповідав Іван Франко казки своїм дітям? Чи знаєте ви, як саме батько називав Анну, коли вона була ще зовсім маленькою? Чи любили Франкові діти читати книжки? Про це та інше почуєте в сімнадцятому випуску з циклу «Франко вдома. На(в)чай з класиком» від наукової працівниці Львівського музею Івана Франка Христини Рикмас.

 

Звідки стелиться Франкова стежка? Франко вдома #16

Spoiler: Highlight to view

Марія Оркуш про музей Івана Франка в Нагуєвичах.

Чи знаєте Ви, як від 1951-го року називалося село Нагуєвичі? А хто і коли створив музей Івана Франка на місці його батьківської садиби? І чому одного дня 1981-го року в селі Нагуєвичі зібралося понад 20000 людей з цілої України, а 1986-го село відвідав маврикійський поет Едуар Монік? Про це та інше почуєту в шістнадцятому випуску з циклу "Франко вдома. На(в)чай з класиком" від старшої наукової працівниці Львівського музею Івана Франка Марії Оркуш.

 

Радикали та попи, або Як священнику потоваришувати з антиклерикалом? (Частина 2). Франко вдома #15

Spoiler: Highlight to view

Ігор Медвідь про дружбу Івана Франка зі священниками.

Чому о. Іван Кузів та о. Олекса Волянський мали неприємності після гостювання в них Івана Франка? Хто зі священників агітував за Франка на виборах та як він постраждав за це? На яку премію хотів висунути Франка о. д-р Йосип Застирець та що з цього вийшло? Про це та про деякі інші епізоди як священники допомагали Іванові Франкові Вам розповість старший науковий співробітник науково-освітнього відділу Дому Франка Ігор Медвідь у блозі “Франко вдома: на(в)чай з класиком”.

 

Що вразило Івана Франка у вічному місті? Франко вдома #14

Spoiler: Highlight to view

Тетяна Продан про  мандрівку письменника до Риму.

Чи знаєте Ви, що у 1904 році Іван Франко у товаристві Михайла Грушевського відвідав Італію? Про плинні контексти та вічні сенси в подорожніх враженнях письменника розповідає Тетяна Продан у 14-му випуску з циклу "Франко вдома: на(в)чай з класиком".

 

Радикали та попи, або Як священнику потоваришувати з антиклерикалом? (Частина 1). Франко вдома #13

Spoiler: Highlight to view

Ігор Медвідь про дружбу Івана Франка зі священниками.

Чи був Іван Франко антиклерикалом? Якому митрополитові він написав хвалебну оду? Та за що критикував священиків? І чи змінювалися його погляди на Церкву протягом життя? Про це Вам розповість старший науковий співробітник науково-освітнього відділу Дому Франка Ігор Медвідь у блозі “Франко вдома: на(в)чай з класиком”.

 

Як Іван Франко рахував час? Франко вдома #12

Spoiler: Highlight to view

Катерина Крамар про кишеньковий годинник Франка.

У цьому випуску вчений секретар Дому Франка Катерина Крамар розповідає про срібний кишеньковий годинник Івана Франка – один із найцінніших меморіальних експонатів Музею. Які факти свідчать про те, що Франко дійсно ним користувався кишеньковим годинником? Що це за годинник? І з ким Франко ним обмінявся? Про все це дізнаєтесь у дванадцятому випуску проекту «Франко вдома».

 

Чи можна втекти з Борислава? Франко вдома #11

Spoiler: Highlight to view

Соломія Вівчар про елементи детективу та любовної прози в оповіданні Івана Франка "Ріпник".

В якому оповіданні Івана Франка поєднано любовну прозу, детектив і реалістичний твір? Як письменник зацікавлює читача, вражає його, примушує прочитати твір залпом і запам’ятати його? Про це ви довідаєтесь у відео завідувачки книжкових фондів Музею Соломії Вівчар з циклу “Франко вдома”.

 

Чи перетиналися два Мойсеї одного народу? (Частина 3). Франко вдома #10

Spoiler: Highlight to view

Ігор Медвідь про взаємини Івана Франка та митрополита Андрея Шептицького.

Чи листувалися і чи зустрічалися Іван Франко і митрополит Андрей Шептицький? За що хвалив та за що критикував Іван Франко Шептицького? Про це Вам розповість старший науковий співробітник науково-освітнього відділу Дому Франка Ігор Медвідь у п’ятому випуску з циклу “Франко вдома: на(в)чай з класиком”.

 

Як доктор Франко не став доцентом університету? Франко вдома #9

Spoiler: Highlight to view

Наталя Дзьомба про Франкову габілітацію та палиці в її колесах.

Мова піде про участь Івана Франка у конкурсних перегонах за право викладати у Львівському університеті. Чи збереглася аудиторія, в якій Франко читав відкриту лекцію? Чому додому він повернувся з подертим фраком? Якщо всі голосували «за» Франка, то з якої причини кафедра дісталася іншому? Кому саме? І чому таки не доктору Франкові? Відповіді на ці запитання в дев’ятому випуску «Франко вдома: на(в)чай з класиком».

 

Чи перетиналися два Мойсеї одного народу? (Частина 2). Франко вдома #8

Spoiler: Highlight to view

Ігор Медвідь про взаємини Івана Франка та митрополита Андрея Шептицького.

Що хотів купити митрополит Андрей Шептицький у Івана Франка, а той відмовився йому продати? Що вони дарували один одному? Про це Вам розповість старший науковий співробітник науково-освітнього відділу Дому Франка Ігор Медвідь у блозі “Франко вдома: на(в)чай з класиком”.

 

Чи був Іван Франко атеїстом? Франко вдома #7

Spoiler: Highlight to view

Михайло Кобрин про ставлення Франка до віри.

Чому Івана Франка вважають атеїстом, і звідки пішло таке уявлення? Чи вважав Франко релігію шкідливою для суспільства? Про це Вам розповість заступник директора з наукової роботи Дому Франка Михайло Кобрин у 7 випуску з циклу “Франко вдома: на(в)чай з класиком”.

 

Де любив відпочивати Іван Франко? Франко вдома #6

Spoiler: Highlight to view

Марта Волошанська про гуцульські вакації письменника.

Чи знаєте, що таке «Українські Атени»? Де саме любила відпочивати українська творча та наукова еліта на початку ХХ століття? Яке улюблене місце відпочинку Івана Франка та його родини? Чим займався письменник під час вакацій? На ті та інші запитання ви почуєте відповіді у розповіді Марти Волошанської, завідувачки науково-освітнього відділу Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка, у циклі відеоблогів Дому Франка «Франко вдома”. На(в)чай з класиком».

 

Чи перетиналися два Мойсеї одного народу? (Частина 1). Франко вдома #5

Spoiler: Highlight to view

Ігор Медвідь про взаємини Івана Франка та митрополита Андрея Шептицького.

Чи листувалися і чи зустрічалися Іван Франко і митрополит Андрей Шептицький? За що хвалив та за що критикував Іван Франко Шептицького? Про це Вам розповість старший науковий співробітник науково-освітнього відділу Дому Франка Ігор Медвідь у п’ятому випуску з циклу “Франко вдома: на(в)чай з класиком”.

 

Що поєднує Франка, Шевченка і Труша? Франко вдома #4

Spoiler: Highlight to view

Віола Чернієнко про портрет Шевченка роботи Труша.

Яка історія написання портрету Шевченка, що прикрашає робочий кабінет Івана Франка? Коли він був створений? Які особливості цього портрету? Про це Ви довідаєтеся від Віоли Чернієнко, завідувачки науково-експозиційного відділу Музею у рамках акції “День неспішного мистецтва” в новому відео з циклу «Франко вдома».

 

Як намалювати думку? Франко вдома #3

Spoiler: Highlight to view

Віра Бонь про зниклий портрет Івана Франка.

Цього разу пропонуємо дізнатися майже детективну історію, яка пов’язана з унікальним портретом Івана Франка пензля Юліана Панькевича. Непоспіхом, ґрунтовно найдосвідченіша музейна працівниця України, науковиця Дому Франка з більше ніж 60-річним стажем Віра Бонь розповідає про створення портрета «Іван Франко за роботою». Це – єдиний портрет письменника, написаний з натури. На жаль, цю картину втрачено. Однак збереглася фотографія робочого кабінету Іввна Франка, на стіні якого видно оригінал. Юрій Лесюк, заслужений художник України, виконав репліку – відтворив цей портрет за фотографіями, документами та спогадами.

 

Що то за Лис, що Микитою зветься? Франко вдома #2

Spoiler: Highlight to view

Галя Мазур про хвостатого друга Франчат.

Другий випуск проекту «Франко вдома» – для діток. Галя Мазур, наукова працівниця музею, розповідає про знаного хвостатого героя Франкової казки Лиса Микиту. У кадрі – сам крутихвіст. Якою своєю придебенцією хоче він поділитись? А хто найбільше любив слухати оповідки про лисячі пригоди? І чи бував хитрун у домі самого Франка? Про все це дізнаєтесь у другому випуску проекту «Франко вдома».

 

Яке улюблене вино Івана Франка? Франко вдома #1

Spoiler: Highlight to view

Богдан Тихолоз про вино з далмацьких лоз.

«Франко вдома. На(в)чай з класиком» – це проєкт Львівського музею Івана Франка – освітній влог, у якому фахівці розповідають цікаві історії про письменника, його родину та сам музей. Перший випуск проєкту – розповідь директора музею Богдана Тихолоза про Франка та міцні напої. Хоча автор «Захара Беркута» ніколи не зловживав алкоголем, та все ж, за власним свідченням, «з п’ющими за пліт не вилив» та мав смак до шляхетних трунків. Яким було улюблене вино Івана Франка? У якій крамниці він його купував? Чим особлива історична доля цього вина? І чи можна його скуштувати зараз? Про все це дивіться у 1-му випуску проєкту «Франко вдома».