Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Правила фотографування

1. Правові засади.
1.1 Відповідно до статті 13 Закону України «Про музеї та музейну справу», музеї мають право брати плату за фото- і кінозйомку, що належить до додаткових джерел фінансування музеїв.
1.2 Згідно з п. 10 Переліку платних послуг, які можуть надаватися державними і комунальними закладами культури (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2020 р. № 1183), до цього переліку включено:
«Проведення фото-, відео- і кінозйомок приміщень та інтер’єрів бібліотек, музеїв та заповідників, територій та об’єктів музейних закладів, окремих експонатів, експозицій, окремих сторінок документів з бібліотечних, музейних та архівних фондів, а також у приміщеннях та на території закладів культури за заявками юридичних та фізичних осіб».

2. Професійна зйомка.
2.1 На цих законних підставах професійна фото-, відео- і кінозйомка у приміщеннях та на території Музею, окремих експонатів, експозицій, документів і предметів з музейних фондів здійснюється НА ПЛАТНИХ ЗАСАДАХ. Тарифи на платні послуги затверджені наказом директора Музею та узгоджені з органом управління – Департаментом з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної військової адміністрації. За потреби вони можуть бути переглянуті у встановленому порядку.
2.2 Професійна фото-, відео- і кінозйомка у приміщеннях та на території Музею потребує попереднього узгодження з адміністрацією Музею. Для цього необхідно подати заяву (зразок у Додатку 1) та отримати письмовий дозвіл адміністрації (у вигляді резолюції відповідальної посадової особи на заяві). Без наявності такого дозволу зйомка в Музеї заборонена.
Заповнити заяву можна дистанційно та надіслати на електронну адресу Музею: dimfranka@gmail.com. Терміни отримання інформації щодо рішення адміністрації з приводу надання/ненадання такого дозволу:
за умови подання заяви у понеділок-п’ятницю, до 13:00 – до кінця робочого дня (до 17:00);
за умови подання заяви у понеділок-п’ятницю, після 13:00 – на ранок наступного робочого дня (о 10:00);
за умови подання заяви у суботу-неділю чи святкові дні (офіційні державні вихідні), з 10:00 до 17:00 – у найближчий робочий день наступного тижня (зазвичай у понеділок до 13:00).
Інформація про надання/ненадання дозволу, на бажання замовника, може бути надіслана в електронній формі на контактну електронну адресу, вказану в заяві.

2.3 Професійною зйомкою вважається:
зйомка з використанням фото-, відео- і кінотехніки із зовнішніми ознаками її професійного характеру (змінна оптика, дзеркальні камери, використання штативів, зовнішніх спалахів та іншого професійного обладнання);
зйомка з комерційною метою (зовнішніми ознаками якої є участь у знімальному процесі двох і більше осіб, розмежування функцій «оператор (фотограф, відеограф) – об’єкт зйомки (клієнт, замовник), використання різних костюмів та аксесуарів тощо);
зйомка з метою подальшого використання і публікації у засобах масової інформації (традиційних і цифрових), а також особистих блогах і влогах, спрямованих на масову цільову аудиторію (від 1000 осіб/фоловерів).
Адміністрація Музею не може і не зобов’язана забезпечувати експертизи професійності технічного обладнання, кваліфікації і намірів відвідувачів, тому в оцінці ситуації керується винятково викладеними вище критеріями.
2.4 Адміністрація Музею має право дозволити професійну зйомку на безоплатних засадах за таких умов (кожна з яких є необхідною і жодна сама по собі не є достатньою):
попереднє письмове узгодження проведення зйомки з адміністрацією Музею (наявність заяви і відповідного дозволу);
обов’язкове зазначення Музею як локації зйомки, чітка вказівка при оприлюдненні фото-, відео-, кінопродуктів й матеріалів до них, що вони зроблені у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка;
пріоритетна спрямованість кінцевої фото-, відео- й кінопродукції на промоцію і популяризацію Музею, особистості й творчої спадщини Івана Франка, фамільного бренду родини Франків, української мови і літератури, культурної спадщини України загалом.
2.5 Оплата за фото-, відео- і кінозйомку (як і всі інші платні послуги) здійснюється у касі Музею у робочий час. Можливий також безготівковий розрахунок для юридичних осіб (зокрема підприємств, установ та організацій) за умови укладання відповідних договорів з Музеєм, погоджених адміністрацією та бухгалтерією Музею.

3. Аматорська зйомка.
3.1 Аматорська фото- і відеозйомка у приміщеннях та на території Музею безкоштовна за умови придбання вхідного квитка та дотримання Правил відвідування Музею.
3.2 Аматорська фото- і відеозйомка у приміщеннях та на території Музею дозволена лише без спалаху та винятково з метою приватного некомерційного використання фото- і відеоматеріалів.
3.3 У випадку публікації аматорських знімків чи відеороликів у приватних профілях відвідувачів у соцмережах адміністрація просить вказувати Музей (Дім Франка) як локацію зйомки та/або зазначати у текстовій формі, що фото/відео зроблено у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка. Ця вимога не має категоричного характеру, проте її дотримання має етичний характер і свідчить про повагу до спільної культурної спадщини, постаті Івана Франка та національної пам’яті.

4. Інші правила та обмеження.
4.1 З огляду на визначене законодавством і статутом пріоритетне завдання Музею зі збереження, охорони, консервації та реставрації музейних колекцій, фото-, відео- і кінозйомка окремих музейних предметів, документів, об’єктів, експонатів, експозицій може бути обмежена з огляду на їх фактичний стан та особливі умови збереження, з урахуванням рекомендацій експертів (реставраторів, консерваторів, експозиційних і фондових працівників тощо). Експонати, музейні предмети тощо, які заборонено фотографувати чи знімати на відео, позначені спеціальним знаком: NO FOTO! Ця заборона є категоричною та оскарженню не підлягає.
4.2 Фото-, відео- і кінозйомка у приміщеннях та на території Музею без оплати вхідного квитка (крім відвідувачів, які можуть безпосередньо в Музеї документально засвідчити свою приналежність до пільгових категорій або за відсутності письмового дозволу дирекції Музею) ЗАБОРОНЕНА. Відвідувач, який порушив цю заборону, має негайно покинути приміщення й територію Музею. У разі відмови зробити це адміністрація Музею змушена буде викликати правоохоронні органи для врегулювання та фіксації й попередньої правової кваліфікації порушення Правил відвідування Музею та законів України.
4.3 Зйомка будь-яких музейних предметів, документів, об’єктів, експонатів, експозицій з використанням додаткових джерел світла категорично ЗАБОРОНЕНА.
4.4 Порядок оцифрування та фотокопіювання музейних предметів і документів з фондів Музею, що зберігаються у фондосховищах, визначається окремими документами та узгоджується у визначеному ними порядку з адміністрацією Музею за участі головного зберігача фондів.

ЗАТВЕРДЖЕНО
на засіданні науково-методичної ради (Протокол №4 за 07.04.2023)
КЗ ЛОР «Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка»